רשמים של מורים (סיכום סדנת אימון)

הסדנא התקיימה במהלך השנה אחת לשבוע, בשעות הערב.

התרשמויות אישיות מהשנה

איה:
היה מאד מעניין. זה חידד לי דברים שהיו מוכרים לי מהעבר, אך באמצעות הסדנא, היוו מעין "נפילת מטבע" והגעה לתובנות. דרך הסדנא יכולתי לא רק לאמן, אלא גם להתאמן בעזרת אחרים, ואפילו לפתור לעצמי בעיות, בעזרת כלי האימון.

סיגל:
הייתה לי הזדמנות להתאמן גם בשעות בית הספר, על ידי חלק ממשתתפי הסדנא וזה נתן לי זוויות מבט נוספות לנושאים שהעלתי. הסדנא שיפרה את יכולת ההקשבה שלי וחידדה לי את החושים. סדנת האימון תרמה לי גם במפגש עם התלמידים. הצלחתי "להרוויח" תלמידה, שלא תפקדה, בזכות כלי אמון שהשתמשתי בהם (שאלות עצמה).

קיבלתי משהו ואני רוצה להעביר את זה הלאה.

ורד:
הסדנא הגמישה וריככה את ההתייחסות הכללית שלי לבני אדם. הרגשתי שנעשתי פחות שיפוטית. הרגשתי רגועה יותר, פחות מתוחה ועצבנית, בעיקר במצבי קונפליקט, כי בעצם קיבלתי מעין "ארגז כלים" לעזרה. במצבי קונפליקט הצלחתי להעביר את הכוונות שלי בצורה שעוררה קבלה וסובלנות מהצד השני. חשתי שאני שולטת בשיחה ומנווטות אותה למקומות מצמיחים ומשפרים, במקום למקומות של "התכסחות". למדתי מהו כוחו של האגו ועד כמה מועיל יותר לשים את האגו בצד, כדי להגיע למטרה בצורה יותר טובה ונעימה. גיליתי במהלך הסדנא שככל שהתקשורת שלי עם עצמי מודעת יותר, כך התקשורת שלי עם הזולת יכולה להיות זורמת יותר.

שגיא:
חשתי שרק התחלתי במשהו חדש, שדורש עוד למידה. שפת האימון היא שפה חדשה שצריך לתרגל, כדי להרגיש אתה בטוחים ומיומנים יותר לשימוש יומיומי וטבעי.

רעיונות להמשך

איה: באמצע השנה לערך התחלנו לבדוק איך אפשר לשלב את הכלים שרכשנו בסדנת האמון בעולם בית הספר.

סיגל: בחדר המורים (הגדול והלחוץ) אני חושבת שאפשר לעשות שימוש מועיל בכלי האמון ובמתאמנים שהשתתפו בסדנא, בכך שהמורים ידעו שיש אנשי צוות שאליהם אפשר לפנות, בעת הצורך, כדי לקדם רעיונות או לחשוב על פתרונות לבעיות וכיוב'.. 

ורד: היו אנשים בצוות המורים ש"זיהו" את השייכות שלי לסדנת האימון, דרך סגנון השיחה שלי אתם ולכן אני חושבת שאם יותר מורים יצטרפו לסדנת האמון, ותהיה נציגות בכל צוות של מאמנים, הצוותים יוכלו להיעזר במאמנים לקידום המטרות שלהם.

שגיא: חשוב להמשיך את הסדנא גם בשנה הבאה כי אחרת זה יהיה כ"היה כלא היה".

איה: לדעתי, יש להמשיך בסדנת אמון גם בשנה הבאה ולקיים סדנא חדשה עבור מורים חדשים שרוצים להצטרף.  מדי פעם יש מקום לקיים מפגשים משותפים בין משתתפי שתי הסדנאות.

ורד: נראה לי כי ניתן לעשות שימוש פורה במתאמנים כדי ללוות מורים חדשים במערכת החינוך.

בנוסף, ניתן להעביר סדנה דומה לזו גם להורים, כי אם גם ההורים יכירו את השפה ואת הכלים, נרוויח את שיתוף הפעולה אתם ומעורבותם בחיי בית הספר תגדל.

רעיונות לביצוע

  •  קיום מפגשים של חברי הסדנא עם זהר, אחת לחודשיים.
  • בניית קבוצת הורים.
  • הקמת סדנת אמון לקבוצת מורים נוספת. 
  • סדנת המשך למשתתפי הסדנא הנוכחית.
  • משתתפי הסדנא הנוכחית ייקחו על עצמם לאמן, באופן מסודר וקבוע,
  • אנשי צוות המעוניינים בכך.

תודות

אנו רוצים להודות לכם: אילן ואיציק על הסדנא המעשירה ופוקחת העיניים שהעברתם לנו, בעקביות ובשיטתיות לאורך כל השנה. ללא פשרות ובדרגת מחויבות גבוהה במיוחד, הנחתם אותנו וכל זאת, לא למטרות שכר (בכל זאת, אין זה מובן מאליו להגיע כל הדרך מקרית מוצקין!...). תודה על היחס האישי, האכפתיות ותשומת הלב שניתנה לכל אחד מאתנו ותודה מיוחדת על כך שלא הפכתם את הסדנא לממוסחרת ולפופוליסטית, אלא שמרתם על רמות של כנות, עומק ויסודיות. הגיבוש שנוצר בקבוצה, כמו גם האמון ההדדי והיכולת להגיע לחשיפה אישית התאפשרו בזכותכם! בהצלחה ביעדים החשובים שהצבתם לעצמכם ולהתראות (בתקווה) בשנה הבאה.

 ולך זהר, תודה גדולה על כך שאפשרת לסדנא הזו להתקיים בצורה ובפורום האלו. נתת לנו יד חופשית וסומכת לכל אורך השנה ובסופה היית קשוב לשמוע את מסקנותינו, פתוח להצעות החדשות ומעורב בהמשך לבוא.

אנו מקווים כי הרעיונות שהועלו יקרמו עור וגידים ואכן יצאו מן הכוח אל הפועל. אנחנו נהיה כאן כדי לעזור לזה לקרות.

תודה!

המשתתפים