ייעוץ עסקי וניהול עסק
האם ניהול זוהי תכונה מולדת? או נרכשת? התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית, שכן מצד אחד ישנם אנשים שנולדו מנהלים. ניתן לראות את זה ממש מגיל קטן, איך הם מתנהלים כמנהלים קטנים, מול ההורים שלהם, מול החברים שלהם בגן, מול הגננת וכו'. הם ניחנו בביטחון עצמי (לעתים מופרז) ויכולים לנהל כמעט בכל סיטואציה. כאשר הם גדלים התכונה הזו מתחזקת אצלם ביתר שאת, והופכת להיות בולטת יותר ויותר אצל חלקם, כך שזו תכונה שמתפתחת להיות ממש חלק מהאישיות שלהם.
 
מצד שני, יש אנשים שלא נולדו מנהלים כלל. מאז שהם קטנים הם ביישנים ונחבאים אל הכלים, אך משהו שקורה להם בחיים גורם להם לרכוש את התכונה הזו של ניהול ולהפוך להיות מנהלים בהפתעה גמורה. האישיות של האדם מתעצבת גם בעזרת דברים שעובר בחיים, והאדם מסגל לו תכונות כאלה ואחרות. 
 
המורכבות של ניהול עסק
לא כולם נולדו עם היכולת לנהל, אפשר בהחלט להוסיף אותה לסט התכונות שלכם תוך כדי עיצוב האישיות במהלך הזמן. בשל העובדה שניהול היא תכונה גם מולדת וגם נרכשת אפשר ללמוד אותה ולפתח אותה בעזרת כלים מתאימים. אך אם כבר עושים את זה ורוצים שזה יצליח, צריך לעשות את זה נכון ומדויק.
 
ניהול עסק זהו תהליך מורכב הטומן בחובו עולם שלם בעל אספקטים רבים שונים ומגוונים. אם אתה אוישת לתפקיד מנהל העסק תצטרך לעבוד בשביל להגיע לתוצאות, ובאמת לא משנה באיזה תחום העסק. היום, בתי עסק רבים נעזרים בשירותים מקצועיים של ייעוץ עסקי. ליועץ העסקי יש ידע, ניסיון ומיומנויות רבות בתחום ניהול העסק. ניהול העסק מתייחס לניהול מקצועי, פיננסי ועסקי ולמעשה חולש על תחומים רבים: הגדרת המוצר הנמכר, הגדרת קהל היעד – צרכיו ורצונותיו, ניתוח מתחרים, בידול העסק, בחירת מיקום העסק, החלטה על תקציב, בחירת מקורות המימון, פעולות השיווק ועוד.
 
למעשה, כאשר אתה פונה לשירות של ייעוץ עסקי אתה מקבל עזרה מקצועית ממומחה בתחום, בדיוק כפי שהיית עושה במידה והיה לך כאב שיניים (רופא שיניים) או סתימה בשירותים (אינסטלטור) . במקרה של בקשה לעזרה פונים למומחים ולמקצוענים. בן אדם אחד לא יכול לעשות הכל, וגם אם יעשה הכל לא יוכל להיות 100% בכל דבר. 
 
הצורך של ייעוץ מקצועי לעסק
ייעוץ עסקי נצרך הן בתחילת התהליך של יצירת העסק והן בזמן שהעסק עובד אך זקוק לשיפורים או שינויים. בכל אחד מהזמנים נדרשת הצבה של מטרה ברורה ומדויקת לצורך ההגשמה שלה. מטרה צריכה להיות מוגבלת בזמן. בית עסק שמרגיש שמשהו לא עובד בו צריך לפנות לשירותי ייעוץ עסקי היות והם יודעים לזהות את הכשלים הקיימים, הם מסתכלים מבחוץ ורואים את התמונה כולה, הם מגיעים עם דעה אובייקטיבית שאינה מוטה לשום צד, ואינה חשה אהדה כלפי המוצר. בצורה הזאת אפשר לראות מה לא עובד בחברה ואת זה לתקן. יועץ עסקי מנתח את כל הזוויות ומגיש את הממצאים למנהלי החברה, וביחד בשיתוף פעולה פועלים להחדרת השינויים. היועץ העסקי מייעץ למנהלי החברה כיצד להתמודד עם כל כשל וכל מהמורה. אמנם התהליך הוא ארוך ומורכב אך הוא שווה את העבודה הקשה כאשר מבצעים את כל מה שהוחלט ניתן לקצור את הפירות.